Magyarország egyik legszebb fekvésű településén jártunk – fotókkal
Szerző: Anderkó Anita | info@dehir.hu Közzétéve: 2020.10.31. 14:30 | Frissítve: 2020.10.31. 14:30
Szarvaskő – Ez a vidék ősszel is gyönyörű. Ha szeretjük a természetet, a csendet és a nyugalmat, mindenképpen látogassunk el ide.
Nem véletlenül emlegetik Magyarország egyik legszebb fekvésű településeként Szarvaskőt. Ezt az apró községet körülölelik a hegyek, és valóban igaz az, ahogy mondják (Tóth Istvánt idézve): „Ahol a természet a házak küszöbéig ér.”

Szarvaskő a Bükki Nemzeti park nyugati szélén fekszik, csupán 11 kilométerre Egertől. Festői szépségű környezetének, gyönyörű adottságainak, remek vendégházainak köszönhetően kedvelt úti cél a turisták számára.
Vulkáni kőzetekből álló, szemet gyönyörködtető hegyoldalaival, az Eger-patak csillogó tisztaságával, a jó levegővel és a helyiek vendégszeretetével nem lehet betelni.
A településre érkezőket rögtön meglepetés éri, ugyanis a szarvaskői lakosok által készített és általuk elnevezett Fogadó figurák köszöntik az erre járókat. Az első pillantásra talán kissé meglepő bábuk a vendégfogadó előzékenységet közvetítik, jókedvre derítenek és mosolyt varázsolnak az idelátogatók arcára. Elsősorban nemzeti ünnepekhez, a falu rendezvényeihez, vagy egyszerűen a mindennapi élethez fűződő jeleneteket elevenítenek meg.
Nem véletlen, hogy az egyik sokunknak ismerős lehet. Örkény István zseniális darabjából, a Tótékból rendezett filmet Fábri Zoltán 1969-ben Isten hozta, őrnagy úr címmel Latinovits Zoltán és Sinkovits Imre főszereplésével. A filmet itt, Szarvaskőn forgatták, s ennek állít emléket ez a jelenet is, melyben az őrnagy és Tót figurája mellett egy falusi toalett – magyarul: budi – is komoly szerepet kapott...
Jelenleg szennyvízcsatorna-építés zajlik a településen, így ehhez kapcsoltan az átutazók türelmét kérő, a kivitelezést végző szakembereknek pedig odaadó munkájukat megköszönő versikét átadó figurákat láthatunk:
„…ha a szennyvíz a csőbe kerül, az arcom is mindjárt felderül”.
De a koronavírusra is reagáltak a helyiek: egy teljes védőfelszerelésben álló bábu próbálja távol tartani a vírust a szarvaskői lakosoktól. A Covid-19-nek ide behajtani tilos. Hátha felszólításra megtorpan a vírus.
Igazán kreatívak a szarvaskőiek. Virágos kis előkertekben régi kannácskákat, bicajokat, hordókat, gumikat hasznosítanak újra házuk portájának díszítésére, az ide érkező vendégek szívélyes fogadására. Több helyen kis táblácskák jelzik, hogy itt bizony mindenféle házi finomság is fellelhető: csipke-, som-, kökény, homoktövis lekvárt és például kökény-, menta- és citromfű szörpöt is készítenek a helyiek. Mindezt a főút mentén kis asztalkákról is árulják kedves lakosok, pont amellett a mini kávés furgon mellett, ahol kb. húsz fajta kávékülönlegesség közül válogathatunk kedvünkre.
Ha szeretjük a természetet, a csendet és a nyugalmat, mindenképpen látogassunk el ide. Ebben az időszakban csodálatosak az erdő színei, a lehulló, elsárguló levelek látványa egy kis napsütésben igazán varázslatos. Szarvaskő egyik látnivalójához, az 1200-as években épült vár maradványaihoz egy ilyen szemet gyönyörködtető, nem túl hosszú, ám de kissé meredek erdei ösvényen juthatunk el. Majd odafent kifújjuk magunkat, a látvány kárpótol mindenért: lenyűgöző panoráma nyílik a völgyben fekvő településre és a környező hegyekre. Pihenteti a szemet, a lelket és a szívünket.
Ha a Várhegyről leereszkedtünk, megnéztük az 1840-1845 között épült klasszicista stílusú római katolikus templomot is, melyhez ódon lépcsősor vezet és még bírjuk szusszal, akkor egy másik irányból is megnézhetjük Szarvaskőt és a bükki hegyvilágot. A Major-tetői kilátót, ahová szintén rövid, de meredek szakaszokon lehet feljutni 2004-ben adták át. A kilátás lenyűgöző, innen szép időben Eger városáig is ellátni.
A település a geológusok számára is ismert és kedvelt. A 10 állomásból álló, 9 kilométer hosszú geológiai tanösvényen földtani és felszínalaktani érdekességekkel, jura korú palafeltárásokkal találkozhatunk. Ehhez a túrához viszont nem árt a jó felszerelés és egy kis elemózsia, mert a bejáráshoz úgy 3,5 óra is szükséges lehet.
Sajnos, Szarvaskő leglátogatottabb rendezvénye a Csipkebogyó Fesztivál idén elmarad, ahogyan sok más, nagy tömegeket mozgató rendezvényről is le kell mondanunk egészségünk megóvása érdekében. De jövőre biztosan megismerkedhetünk a helyi hagyományok szerint készülő csipkelekvár-főzés rejtélyeivel. Addig pedig marad a kiscsoportos, távolságtartós családi séta friss szarvaskői levegővel, nyugalmas erdővel, makk- és tobozgyűjtéssel, valamint (lehetőség szerint nem medve) vadnyom-analizálással.
HOZZÁSZÓLÁSOK (0)