Hatvan évet kellett várni az újabb debreceni olimpiai aranyra
Szerző: Árvay Sándor | arvay.sandor@dehir.hu Közzétéve: 2012.08.11. 09:07 | Frissítve: 2012.08.11. 19:39
Debrecen - Az 1912-es stockholmi játékok óta mindig volt olimpikonja a városnak, a birkózó Hódos Imre hatvan évvel ezelőtt nyert aranyat.
Nevekben gazdag az a lista, amit a hbmsport.hu internetes oldalon olvashatunk a Debrecenhez és a Hajdú-Bihar megyéhez kötődő olimpikonok névsorát böngészve, hiszen városunk és környéke az 1912-es stockholmi olimpiától kezdve mindig "küldött" olimpikonokat az aktuális nyári játékokra, s edzőink, versenybíróink is rendszeresen megtalálhatók az ötkarikás szereplők között.
Debrecen büszke az olimpikon sportolóira - azokra is, akik itt születtek, de aztán más egyesület színeiben jutottak ki a játékokra, s azokra is, akik nagy sikereik idején debreceni klub versenyzői voltak.
A mostani aranyérmes Risztov Éva az utóbbiak közé tartozik. A hódmezővásárhelyi úszónő karrierje első szakaszában a Bp. Spartacus versenyzője volt, ám a visszavonulás utáni újrakezdés már a Debreceni Sportcentrum segítségével történt, a az újbóli sikereket immár igazi debreceniként könyveli el, hiszen itt él, itt tanul az egyetem Állam- és Jogtudományi Kara igazgatásrendészeti szakán, s itt is edz, versenyez.
Debreceni, hajdú-bihari kötődésű aranyérmesként vagyunk büszkék a vívó Kovács Pál, a Református Kollégiumban diákoskodó öttusázó Balczó András, a kenus Vaskuti István, a Nyíradonyból indult ökölvívó Harangi Imre, a Berettyóújfaluban született kardvívó Bujdosó Imre, is az ugyaninnen származó öttusázó Szondy István sikereire. Olimpiai tölgy őrzi az újfalui városi könyvtár előtt a vívó Kabos Endre emlékét, Álmosdon született az egykori vízilabdázó-aranyérmes Barta István, Debrecenben kezdte párbajtőrvívó karrierjét Fenyvesi Csaba, itt született a vízilabdázó Kanizsa Tivadar is.
A városhoz szinte egész életében szorosan kötődő sportoló éppen hatvan esztendeje, az 1952-es helsinki olimpián állhatott a dobogó legmagasabb fokára: akkor Hódos Imre volt aranyérmes. A hajdúnánási születésű légsúlyú birkózó a 1945 után a DMTE és a DVSC szakosztályaiban ismerkedett meg a sportággal, majd - éppen az olimpia miatt - 1949-ben fővárosi klubhoz "irányították", s a Budapesti Fáklya (Vörös Lobogó) versenyzőjeként indult az olimpián (ezért ugyan hivatalosan ő nem debreceni olimpiai bajnok, mi egyértelműen annak tartjuk), de 1953-as világbajnoki ezüstérmét már ismét a DVSC birkózójaként szerezte, s 1956-ban és 60-ban is a debreceni klubot képviselte a melbourne-i, illetve római játékokon. Később (1983-as haláláig) több olimpián és világbajnokságon versenybíróként vett részt.
Risztov Éva így hatvan éves csendet tört meg, újra van olimpiai bajnoka a cívisvárosnak.
A hajdú-bihari kötődésű olimpiai szereplők
Stockholm, 1912
Békessy Béla - kardvívás ezüstérem, tőrvívás 7. hely
Mudin Imre - súlylökés, 6. hely
Párizs, 1924
Halasy Gyula - agyaggalamb lövészet, aranyérem
Szomjas Gusztáv - agyaggalamb lövészet csapat 6. hely, futószarvas lövészet csapat 6. hely
Szomjas László - agyaggalamb lövészet csapat 6., futószarvas lövészet csapat 6.
Barta István - vízilabda, 5. hely
Grimm János - kerékpározás
Amszterdam, 1928
Barta István - vízilabda, ezüstérem
Kárpáti (Kellner) Károly - birkózás, 4. hely
Los Angeles, 1932
Barta István - vízilabdázás, aranyérem
Kabos Endre - kardvívás, csapat arany-, egyéni ezüstérem
Kovács Pál - kardcsapat aranyérem
Kárpáti Károly - birkózás, ezüstérem
Berlin, 1936
Kabos Endre - kardvívó, csapat és egyéni egyaránt aranyérem
Harangi Imre - ökölvívás, aranyérem
Kárpáti Károly - birkózás, aranyérem
Nagy Margit - torna, csapat bronzérem
Törös Olga - torna, csapat bronzérem
Fux Irén (Korompay Irén néven) - torna
London, 1948
Kovács Pál - kardvívás, csapat aranyérem, egyéni bronzérem
Gyarmati Olga - atlétika (távolugró) aranyérem
Nagy Margit (dr. Sándorné) - torna, csapat ezüstérem
Mogyorósi Klencs János - torna, talajgyakorlat ezüst-, csapat és lóugrás bronzérem
Mogyoróssy Győző - torna, csapat bronzérem
Sántha Lajos - torna, csapat bronzérem
Tóth Lajos - torna, csapat bronzérem
Tarányi József - birkózás, 5. hely
Németi Gyula - birkózás, 6. hely
Szondy István - öttusa, 18. hely
Helsinki, 1952
Kovács Pál - kardvívás, egyéni és csapat egyaránt aranyérem
Hódos Imre - birkózás, aranyérem
Szondy István - öttusa, csapat arany-, egyéni bronzérem
Németi Gyula - birkózás, 4. hely
Kocsis Károly - torna, csapat 6. hely
Mogyorósi Klencs János - torna, csapat 6. hely
Réthy Sándor - torna, csapat 6. hely
Tóth Lajos - torna, csapat 6. hely
Gyarmati Olga - atlétika (távolugrás) 10. hely
Melbourne, 1956
Kovács Pál - kardvívás, csapat aranyérem, egyéni 7. hely
Kanizsa Tivadar - vízilabda, aranyérem
Hódos Imre - birkózás, 4. hely
Gyarmati Olga - atlétika (távolugrás), 11. hely
Róma, 1960
Kovács Pál - kardvívás, csapat aranyérem
Kanizsa Tivadar - vízilabda, bronzérem
Veres Győző - súlyemelés, bronzérem
Kamuti Jenő - tőrvívás, csapat 4. hely
Békési Sándor - torna, csapat 12. hely
Hódos Imre - birkózás
Tokió, 1964
Kanizsa Tivadar - vízilabda, aranyérem
Veres Győző - súlyemelés, bronzérem
Kamuti Jenő - tőrvívás egyéni 5., csapat 7. hely
Molnár István - röplabda, 6. hely
Gőri István - atlétika (gyaloglás) 15. hely
Balla Mária - úszás
Gulyás Ákos - úszás
Mexiko City, 1968
Balczó András - öttusázás, csapat aranyérem, egyéni ezüstérem
Fenyvesi Csaba - párbajtőr vívás, csapat aranyérem
Kamuti Jenő - tőrvívás, egyéni ezüstérem, csapat 5. hely
Rudasné Antal Mária - atlétika (gerelyhajítás), bronzérem
Veres Győző - súlyemelés, 4. hely
Papp Lajos - sportlövő, 10. hely
Herczeg Béla - torna, csapat 13. hely
Kiss Tóth Sándor - torna, csapat 13. hely
München, 1972
Balczó András - öttusa, egyéni aranyérem, csapat ezüstérem
Fenyvesi Csaba - párbajtőr vívás, csapat aranyérem, tőrcsapat 4. hely
Kamuti Jenő - tőrvívás, egyéni ezüstérem
Papp Lajos - sportlövészet, bronzérem
Gál Henrik - birkózás, 4. hely
Pércsi József - birkózás, 4. hely
Bruzsenyák Ilona - atlétika, ötpróba 8., távolugrás 10. hely
Herczeg Béla - torna, csapat 8. hely
Molnár Imre - torna, csapat 8. hely
Kulcsár Magdolna - atlétika
Montreal, 1976
Tóth Harsányi Borbála - kézilabda, bronzérem
Tóth Harsányi Katalin - kézilabda, bronzérem
Sterbinszky Amália - kézilabda, bronzérem
Tuncsik József - cselgáncs, bronzérem
Fenyvesi Csaba - párbajtőröző, csapat 4., egyéni 7. hely
Gál Henrik - birkózás, 4. hely
Molnár Imre - torna, csapat 4., lóugrás 5. hely
Bardi Gyöngyi (Gerevichné) - röplabda, 4. hely
Süvöltős Mihály dr. - kézilabda, 6. hely
Varga István - kézilabda, 6. hely
Kamuti Jenő dr. - tőrvívás, csapat 7. hely
Papp Lajos - sportlövészet, 13. és 20. hely
Fodor Mihály - birkózás
Lázár Magdolna - atlétika
Moszkva, 1980
Vaskúti István - kenu (500 m páros), aranyérem
Szombathelyi Tamás - öttusa, csapat ezüstérem
Váradi János - ökölvívás, bronzérem
Sterbinszky Amália - kézilabda, 4. hely
Dzvonyár János - úszás, 5. hely
Varga László - súlyemelés, 8. hely
Fórián Éva - sportlövészet, 11. hely
Papp Lajos sportlövészet, 13. hely
Babály László - atlétika
Bardi Gyöngyi röplabda
Szöul, 1988
Bujdosó Imre - kardvívás, csapat aranyérem
Bereczki Sándor - sportlövészet
Bíró Imre - kézilabda
Bordás József - kézilabda
Hoffmann László dr. - kézilabda
Váradi János - ökölvívás
Barcelona, 1992
Bujdosó Imre - kardvívás, csapat ezüstérem
Csősz Imre - cselgáncs, bronzérem
Fórián Éva - sportlövészet, 4. hely
Ágh István - sportlövészet, 14. hely
Bíró Imre - kézilabda
Szathmári János - kézilabda
Fórián Csilla - tollaslabda
Kovács Judit - atlétika
Atlanta, 1996
Szántó Anna - kézilabda, bronzérem
Szilágyi Katalin - kézilabda, bronzérem
Csősz Imre - cselgáncs, 9. hely
Szebenszky Anikó - atlétika (gyaloglás), 27. hely
Dombi Tibor - labdarúgás
Madar Csaba - labdarúgás
Pető Zoltán - labdarúgás
Sándor Tamás - labdarúgás
Szatmári Csaba - labdarúgás
Karacs Zsolt - sportlövészet, 23., illetve 24. hely
Kecskés Zoltán - súlyemelés, 8. hely
Nagy József - ökölvívás
Sydney, 2000
Zsivoczky Attila - atlétika (tízpróba), 8. hely
Szebenszky Anikó - atlétika (gyaloglás), 29. hely
Csősz Imre - cselgáncs
Athén, 2004
Szatmári János - kézilabda, 4. hely
Zsivoczky Attila - atlétika (tízpróba), 6. hely
Peking, 2008
Szűcs Ibolya Gabriella - kézilabda, 4. hely
Kalucza Norbert - ökölvívás
Varga Miklós - ökölvívás
Szabó Zita - triatlon
Zsivoczky Attila - Atlétika (tízpróba)
London, 2012
Risztov Éva - úszás, aranyérem (10 km), 13. és 16. hely (800 és 400 m gyors)
Kapás Boglárka - úszás, 6. hely (800 m gyors)
Varga Miklós - ökölvívás
Varga Tamás - vízilabda
Kazi Tamás - atlétika
Madarász Tamás - cselgáncs
HOZZÁSZÓLÁSOK (0)